כולנו יודעים שאנחנו חיים במדינה שאין בה נחת. אנחנו מכירים את המילה מלחמה ומשתמשים בה כל הזמן. לפעמים אנחנו ממש רוצים שתפרוץ כבר מלחמה, כי כמה אפשר לסבול, ואיך יכול להיות שאנחנו יושבים בשקט בחיבוק ידיים...

למעשה, אנחנו מצפים שמישהו (ועדיף כזה שאנחנו לא מכירים אישית), ילך ויעשה את העבודה המלוכלכת. שיילחם בהם, שיקרע להם ת'צורה, שיראה להם מי המלך במזרח התיכון הזה, ואם צריך, אז שיקריב את חייו. אבל זה בסדר, אנחנו עם חזק - יהיה עצוב, נשתה משהו, נרד לים ונחזור לשגרה.

מלחמה זה השירים והסיפורים על אלה שהלכו ולא חזרו, שהקריבו, שנתנו, שנהרגו, שנפצעו. אבל כשהרגע מגיע והטלפון מצלצל עם הודעה מוקלטת שהופעל גיוס חירום, הכל משתנה ברגע אחד.

פתאום מלחמה זה אני ואצלי. לארוז תיק וללכת, כי ככה לימדו שצריך, ככה מצפים שאעשה ואין הרבה ברירה... האינסטינקט אומר לברוח, המצפון אומר לעלות על מדים ולנסוע. אני הולך למלחמה.

"מלחמה – מדריך הישרדות" הינו פרוייקט הסיום שלי בלימודי תקשורת חזותית בשנקר. הפרוייקט נוצר בהשראתו של קיץ 2006 ומתעסק עם כל אותם פחדים וחששות שחוויתי בתור חייל ומפקד קרבי במילואים עם פרוץ מלחמת לבנון השניה.

מי יתן ולא אצטרך להשתמש במדריך זה לעולם.

מעין פרוינד
יוני 2008